ASTM F2096 Testi

ASTM Testleri

ASTM F2096 Testi

ASTM F2096 Dahili Basınçlandırma ile Ambalajda Brüt Sızıntıları Tespit Etmek için Standart Test Yöntemi (Kabarcık Testi)

ASTM F2096'nın amacı, tepsi ve kese paketlerindeki brüt kaçakları tespit etmektir. Bu paketler su altına yerleştirilecek ve belirli bir basınca kadar şişirilecektir. Bu basınca ulaşıldığında, paketin, arızalı olduğunu gösteren sabit bir kabarcık akışı için gözlemlenecektir.

ASTM F2096 Testi

Belirlenen basınç testten önce belirlenecektir ve basıncın çoklu doğru testler için tekrarlanabilir olması zorunludur. Basınç çok yüksek olmamalı, bir kopmaya veya çok düşük olmamalıdır. Basıncı dengelemeye yardımcı olması için bir boşaltma kontrol vanasının kullanılması önerilir. Paketin gözenekli veya gözeneksiz olmasına bağlı olarak iki ayrı test yöntemi vardır.

Bu test yöntemi, kullanıcılara brüt sızıntılara karşı paketleri inceleme olanağı sağlar. Dahili basınç testi, paket bütünlüğünü değerlendirmek için kullanılır. Paket bütünlüğü tüketiciye fayda sağlayacaktır çünkü ısıyla mühür yoluyla steril veya kontaminasyondan uzak kalması amaçlanan paketleri güvenle alabilirler.

ASTM F2096 için kullanılan üç (3) cihaz vardır;

  • Basınç Dağıtım Sistemi - Sistemde basınç, boşaltma kontrol vanasını izlemek için bir mastar bulunmalıdır. Sistem basıncı 0-50 mbar'da verebilmelidir.
  • Paketi Delme Cihazı - bu, hava kaynağının ve izleme cihazının pakete yerleştirilmesine izin verecektir
  • Su Kabı - su kabı, tüm paketi yaklaşık bir (1) inç suyla kaplayacak kadar büyük olmalıdır

Bu test için gereken test numunesi sayısı, yeterli performans gösterimi sağlayacak sayıdır. Bu test prosedürü için koşullandırma gerekmez.

Test Yöntemi A- Gözeneksiz Ambalaj:

Hava kaynağını ve basınç monitörünü bir delikten pakete yerleştirin. Deliği, minimum hava kaçağı olacak şekilde kapatın. Ardından, paketi suya daldırın ve paketi şişirmeye başlayın. Paket su altında en az 1 inç kalmalıdır. Çoğu durumda, test boyunca paketin istenen derinliğini korumak için bazı cihaz veya fikstür kullanmak yardımcı olur. Paketi yavaşça şişirin ve paketten çıkan bir kabarcık akışı olup olmadığını kontrol edin. Testi paketin karşı tarafında tekrarlayın.

Test Yöntemi B- Gözenekli Ambalaj:

Hava kaynağını ve basınç monitörünü bir delikten pakete yerleştirin. Deliği, minimum hava kaçağı olacak şekilde kapatın. Ardından, paketi en az 1 inç suya batırın ve en az 5 saniye tutun. Bu gözenekli paketin ayarlanmasını sağlayacaktır. Ardından, paketi şişirmeye başlayın. Paket su altında en az 1 inç kalmalıdır. Çoğu durumda, test boyunca paketin istenen derinliğini korumak için bazı cihaz veya fikstür kullanmak yararlıdır. Paketi yavaşça şişirin ve paketten çıkan bir kabarcık akışı olup olmadığını kontrol edin. Testi paketin karşı tarafında tekrarlayın.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp