ASTM F2182 Pasif İmplantlar Üzerinde veya Yakınında Radyo Frekansı Kaynaklı Isıtmanın Ölçüm Testleri

ASTM Testleri

ASTM F2182 Pasif İmplantlar Üzerinde veya Yakınında Radyo Frekansı Kaynaklı Isıtmanın Ölçüm Testleri

EUROLAB laboratuvar ASTM F2182 standardı kapsamında test ve uygunluk hizmeti sunar. Bu test yöntemi, bir pasif implantın belirli bir RF ışınlama frekansını içeren bir MR prosedürü sırasında RF güç birikimi ile ilişkili ∆T'yi değerlendirmek için bir test prosedürünü açıklar.

ASTM F2182 Pasif İmplantlar Üzerinde veya Yakınında Radyo Frekansı Kaynaklı Isıtmanın Ölçüm Testleri

Yöntem, bir hastada belirli bir MR prosedürü sırasında ısınma tahmininden ziyade bir implantın ısınma eğiliminin karakterizasyonuna izin verir. Sonuçlar, bir hastada o implantın bulunması nedeniyle ∆T'yi tahmin etmek için bir hesaplama modeline girdi olarak kullanılabilir. Test sonuçları ve hesaplamalı model sonuçlarının kombinasyonu daha sonra bir MR incelemesi sırasında implantlı bir hastanın güvenliğini değerlendirmeye yardımcı olmak için kullanılabilir.

ASTM F2182 Test Kapsamı

Bu test yöntemi, manyetik rezonans görüntüleme (MRI) sırasında bir fantom içindeki pasif bir tıbbi implant üzerinde veya yakınında radyo frekansı (RF) kaynaklı ısınmanın ölçümünü kapsar. Test yöntemi, hasta için güvenli olduğu düşünülen ısıtma seviyelerini belirtmez ve kullanıcıların kendi kabul kriterlerini tanımlamasına dayanır.

Bu test yöntemi, manyetik olarak indüklenen yer değiştirme, manyetik olarak indüklenen tork, görüntü artefaktı, akustik gürültü, doku ısınması, cihazlar arasındaki etkileşim ve cihazın işlevselliği ve MR sistemi içeren ancak bunlarla sınırlı olmayan diğer olası güvenlik sorunlarını ele almaz.


Belirli bir olay elektrik alanı için RF kaynaklı sıcaklık artışının (∆T) miktarı, MR sisteminin statik manyetik alan gücüne bağlı olan RF frekansına bağlı olacaktır. Bu test yönteminde odak 1.5 tesla (T) veya 3 T MR sistemleri üzerindeyken, diğer statik manyetik alan kuvvetlerine veya mıknatıs tasarımlarına sahip MR sistemlerindeki bir implant için ∆T, burada açıklanan yöntemin uygun modifikasyonu ile değerlendirilebilir.

Bu test yöntemi, Hacim RF iletim bobinleri dahil olmak üzere birkaç olası RF maruz kalma sistemi için yazılmıştır. Maruz kalma sisteminin, test edilen implantlar için yerel arka plan RF maruziyeti açısından belirtilen belirsizlikler dahilinde uygun şekilde karakterize edilmesini gerektirir.

SI birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilmelidir.

Tüm yönlerde 2 cm'den daha küçük konuşlandırılmış boyutları olan bir cihazın, 1.5 T/'de 1 saatlik maruziyette 2°C'den daha az ∆T üretmesi beklendiğinden, RF kaynaklı ısıtma açısından test edilmesi gerekmeyebilir. 64-MHz veya 3 T/128-MHz frekansları (1, 2)2 ve ANSI/AAMI/ISO 14708-3:2017). Bu koşul, cihazın 3 cm yakınına cihazın birden fazla kopyası (ör., birden fazla ankraj) implante edildiğinde geçerli değildir.

Eurolab laboratuvar ASTM F 2182 standardı kapsamında hızlı ve güvenilir test hizmetleri vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp