ASTM F739 Sürekli Temas Koşullarında Koruyucu Giysi Malzemelerinden Sıvıların ve Gazların Geçirgenliği için Standart Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM F739 Sürekli Temas Koşullarında Koruyucu Giysi Malzemelerinden Sıvıların ve Gazların Geçirgenliği için Standart Test Yöntemi

EUROLAB laboratuvar ASTM F739 standardı kapsamında test ve uygunluk hizmeti sunar. ASTM F739 standardı, sıvıların ve gazların sürekli temas koşulları altında koruyucu giysi malzemelerinden geçişi için özellikleri ve test yöntemlerini açıklar. Bu test yöntemi, sürekli temas durumunda koruyucu giysi malzemelerinin sıvı veya gaz halindeki kimyasalların geçirgenliğine karşı direncini ölçer.

ASTM F739 Sürekli Temas Koşullarında Koruyucu Giysi Malzemelerinden Sıvıların ve Gazların Geçirgenliği için Standart Test Yöntemi

Bu standartta sunulan test yöntemi, test kimyasalı bir gaz veya sıvı olduğunda ve bu sıvı uçucu olduğunda veya suda çözünür olduğunda veya giysi malzemesiyle etkileşime girmeyen başka bir sıvı olduğunda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Burada açıklanan kimyasal gaz veya sıvı, 1 derecede 25 mm cıvadan daha yüksek bir buhar basıncına sahip bir kimyasal gaz veya sıvıdır. Bir milimetre cıva, bir milimetre yüksekliğindeki cıva sütununun yarattığı ekstra basınçtır.

Prosedür A: Test kimyasalı, uçucu veya suda çözünür bir sıvı olduğunda kullanım içindir.
Prosedür B: Test kimyasalının gaz olduğu durumlarda kullanım içindir.

Bu test yöntemi normalde bu amaçla kullanılacak bitmiş koruyucu giysi veya malzemeleri değerlendirmek için kullanılır. Tamamlanan koruyucu giysi parçaları sayesinde eldiven, kol kolluğu, önlük, giysi, şapka, çizme, solunum cihazı ve benzeri parçalar ifade edilmektedir. Bu malzemeler, geçirgenlik algılama süresi, standart geçiş süresi, geçirgenlik oranı ve kümülatif geçirgenlik değerleri açısından değerlendirilir.

Bu veriler, tehlikeli kimyasallara karşı koruma sağlamak için giysi seçimi sürecinde giysi malzemelerinin karşılaştırılması için kullanılır. Uzun algılama süreleri, düşük kümülatif geçirgenlik ve düşük geçirgenlik oranları aranan başlıca özelliklerdir.

Bu standart, kullanım için güvenlik endişelerini dikkate almaz. Kullanımdan önce uygun güvenlik, sağlık ve çevre uygulamalarını oluşturmak ve yasal düzenlemelerin getirdiği sınırlara uymak bu standardı uygulayan işletmenin sorumluluğundadır.

ASTM F739 standardında yer alan test yöntemi, Uluslararası Standardizasyon Örgütü (ISO) tarafından yayınlanan ISO 6529 standardının da bir parçasıdır.

Kuruluşumuz EUROLAB, sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman kadrosu ve ileri teknolojik donanımı ile ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, sürekli temas koşullarında koruyucu giysi malzemelerinden sıvıların ve gazların geçirgenliği için standart test yöntemi hizmetleri vermektedir. ASTM F739 standardı kapsamında test hizmetleri verir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp