ASTM G133 Lineer Pistonlu Top-on-Düz Kayma Aşınması için Standart Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM G133 Lineer Pistonlu Top-on-Düz Kayma Aşınması için Standart Test Yöntemi

EUROLAB laboratuvar ASTM G133 standardı kapsamında test ve uygunluk hizmeti sunar. ASTM G133 standardı, doğrusal, ileri geri hareket eden düz bir düzlem üzerinde top geometrisi kullanarak seramiklerin, metallerin ve diğer aşınmaya dayanıklı aday malzemelerin kayma aşınmasını belirlemek için laboratuvar prosedürlerini kapsar.

ASTM G133 Lineer Pistonlu Top-on-Düz Kayma Aşınması için Standart Test Yöntemi

Kayma yüzeyleri arasındaki bağıl hareketin yönü, kaymanın ileri geri ve düz bir çizgide gerçekleşmesini sağlayacak şekilde periyodik bir şekilde tersine döner. İlgilenilen başlıca miktarlar, temas eden bilye ve yassı numune malzemelerinin aşınma hacimleridir; bununla birlikte, kinetik sürtünme katsayısı da açıklanan yöntem kullanılarak ölçülebilir.

Bu test yöntemi hem yağsız hem de yağlanmış test prosedürlerini kapsar. Bu test yönteminin kapsamı, aşındırıcı veya kimyasal olarak agresif ortamlarda yapılan testleri içermez.

Bu test yöntemi, düz numune olmak üzere iki numuneyi ve düz numuneye karşı kayan küresel uçlu bir numuneyi (burada bilye numunesi olarak adlandırılır) içerir. Bu numuneler, önceden belirlenmiş bir dizi koşul altında doğrusal, ileri geri kayma hareketiyle birbirlerine göre hareket ederler.

Bu test yönteminde yük, yatay olarak monte edilmiş düz numuneye karşı bilye numunesi boyunca dikey olarak aşağı doğru uygulanır. Normal yük, strok uzunluğu, salınım sıklığı ve türü, test sıcaklığı, yağlayıcı (varsa), test süresi ve atmosferik ortam (bağıl nem aralığı dahil) iki prosedürden birinden seçilir. Bu test yöntemi, test sırasında kayma hızı ve hareket yönünde değişikliklerin meydana geldiği ileri geri kaymayı içerdiğinden, sabit hız koşulları korunmaz.

SI birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilmelidir. Parantez içinde verilen değerler bilgi amaçlıdır.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Kullanımdan önce uygun güvenlik ve sağlık uygulamaları oluşturmak ve düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

Kuruluşumuz EUROLAB, sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman kadrosu ve ileri teknolojik donanımı ile ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, lineer pistonlu top-on-düz kayma aşınması için standart test yöntemi hizmetleri vermektedir. ASTM G133 standardı kapsamında test hizmetleri verir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp