ASTM G155 Testi

ASTM Testleri

ASTM G155 Testi

ASTM G155, Metalik Olmayan Malzemeler için Xenon Ark Maruziyeti testinin amacı, güneş ışığının, nemin ve ısının aşınma etkilerini simüle etmek için kullanılan bir ksenon ark test odası için temel çalışma prosedürlerini tanımlamaktır.

ASTM G155 Testi

ASTM G155, metalik olmayan malzemelerin maruz kalması için ksenon ark ışık aparatını çalıştırmaya yönelik bir uygulamadır. Bu uygulama, doğal güneş ışığına maruz kalmayı hızlandırılmış bir temelde simüle etmek için Xenon Arc UV ışık kaynaklarını kullanan hızlandırılmış yaşlandırma için diğer tüm standartların temelidir. Birçok standart bu uygulamayı çağırır.

ASTM G155'in test edilmesi, malzemeler güneş ışığına (doğrudan veya pencere camından) ve neme maruz kaldığında meydana gelen hava koşullarına maruz kalma etkilerinin yeniden üretilmesini sağlar. 

ASTM G155, dış mekan, parlak ışık kullanımları için yapılmış metalik olmayan malzemeler üzerinde en iyi şekilde gerçekleştirilen bir yaşlandırma testi olan xenon ark testi için en iyi uygulamaları özetlemektedir. ASTM G154'e benzer - başka bir popüler hava koşullarına dayanıklılık testi türü. Bununla birlikte, G154 testi dış hava koşullarını simüle etmek için floresan ışıkları kullanırken, G155 testinde xenon ark lambaları kullanılır.

Ksenon ark lambaları, ışık üretmek için iyonize ksenon gazından elektriği geçirir ve doğal güneş ışığının tüm etkilerini taklit etme yetenekleriyle bilinirler. Xenon lambalar güneş ışığını çok iyi simüle ettiğinden, ASTM G155 dış mekan ürünleri için iki testten en iyi seçimdir.

G155 standardı, bir malzemenin test edilmesi için herhangi bir yol belirtmez. Bununla birlikte, ksenon arkına maruz bırakma işlemi tipik olarak kontrollü bir yapay ortamda tekrar tekrar ışık ve nem döngüleri arasında geçiş yapmayı içerir.

ASTM G155, otomotiv endüstrisi, yüzey kaplamaları, farmasötik ışık stabilite testleri, baskı mürekkepleri, çatı kaplama, kauçuk, yapıştırıcılar, tekstil, jeotekstiller ve diğerleri dahil olmak üzere çok çeşitli ürün ve endüstrilerde hızlandırılmış eskitme gerçekleştirmek için kullanılır.

Ürünlerinizi bu uygulamayı kullanarak test ederken, numuneler kontrollü çevre koşulları altında tekrarlayan ışık ve nem döngülerine maruz bırakılır. Nem genellikle test numunesine minerali giderilmiş su püskürtülerek veya su buharının numune üzerine yoğunlaştırılmasıyla üretilir.

ASTM G155 Deneysel Parametreleri

Uygulamanız için doğru olan ilgili bir hızlandırılmış yaşlandırma testi gerçekleştirmek için aşağıdaki test parametrelerinin dikkatli bir şekilde tanımlanması gerekir:

  • Genel maruz kalma süresi (saat) (iç/dış ortam koşullarını simüle etmek için kullanılır)
  • Lamba filtreleri
  • Lamba parlaklık seviyesi
  • Neme maruz kalmanın türü ve süresi
  • Işığa ve neme maruz kalmanın zamanlaması
  • Işığa maruz kalma sıcaklığı
  • Neme maruz kalma sıcaklığı
  • Bir aydınlık/karanlık döngüsünün zamanlaması.

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, ASTM G155 Testi kapsamında kesin ve hızlı sonuçlar almanıza yardımcı olur.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp