ASTM G21 Testi

ASTM Testleri

ASTM G21 Testi

Mantar Direnci

ASTM G21; MIL-STD 810; IPC-SM-840; IPC-TM-650

ASTM G21 Testi

Sıcak, nemli ortamlarda çalışan birçok ürün, mantar saldırılarına dayanacak şekilde test edilmelidir, çünkü bu sorun sayısız operasyonel zorluğa neden olabilir. Değişen derecelerde, canlı mantarlar büyüme için yakıt olarak ahşap, kağıt, deri, hidrokarbonlar, PVC, poliüretanlar, bazı plastikler ve boyaları diğer malzemelerle birlikte kullanacaktır.

Mantar Direnci testi, anahtar materyallerin mantarlara direncini belirlemek ve bu materyallerin, gelişimleri için uygun koşullar altında mantarlardan olumsuz etkilenip etkilenmediğini belirlemek için kullanılır; yani, yüksek nem, sıcak atmosfer ve inorganik tuzların varlığı.

Mantar Atak Türleri

Mantar, sistemleri bozabilir ve aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde hasara neden olabilir:

  • Ürününüzün görünümünü bozmak ve optik özelliklerini düşürmek için koruyucu kapakları ihlal etmek
  • Korozyona veya aşınmaya neden olan metabolik atık ürünlerin dökülmesi
  • Elektrik sistemlerini istenmeyen iletim yolları geliştirmeye teşvik etmek
  • Hassas hareketli parçaları engelleme
  • Sistem performansını etkileyebilecek iç nem tanıtımı

Mantar Testi

Mantarların, kalıplanmış ve imal edilmiş eşyalar, tüpler, çubuklar, tabakalar ve film malzemeleri şeklinde sentetik polimerik malzemelerin özellikleri üzerindeki etkisini belirlemek için kullanılır. Test, analiz edilen numunenin mantar büyümesi için yeterli besin sağlayıp sağlamadığını ortaya çıkarabilir. Ayrıca, uzun test süreleri için, mantarın test numunesi üzerinde, görünümdeki değişiklikler veya mekanik ve elektriksel özellikler gibi etkilerini de gösterebilir.

NTS mühendisleri, numunelerin temizliği testten önce önemli olduğundan, özellikle temizleme veya dekontaminasyon işleminde yapılan testler, mantar testi için örnekleri çok dikkatli bir şekilde kullanır. Kontaminasyon, test sonuçları üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir, çünkü mantar için büyüme için besinleri kolayca sağlayabilir.

Kontaminasyonu en aza indirmek için iyi uygulamalar, aşılama zamanı gelene kadar test örneklerinin ambalajdan çıkarılmamasını içerir. Elleçleme gerekliyse eldiven, test numuneleri kullanılırken giyilmelidir. Numuneler testten önce yanlış kullanılırsa veya kontaminasyondan şüpheleniliyorsa temizlenmelidir, 72 saat geçene kadar numuneler üzerinde test yapılamaz.

Sporlar yaklaşık 2-3 hafta büyütülür, ardından spor süspansiyonunun aşılanması (test için seçilen kombine sporlar) ve 28 gün boyunca (veya belirtildiği gibi) bir test odasına yerleştirilir. Mantar sonuçları genellikle bir büyüme derecesi olarak belirlenir ve kaydedilir:

  • “0” büyüme değil
  • “1” <% 10 gözlemlenen büyümedir
  • “2”% 10 ila 30 veya% 100 örümcek ağı büyümesi (beyaz büyüme) gözlemlenen büyüme
  • “3” gözlemlenen büyümenin% 30 ila 60'ıdır
  • “4” gözlemlenen büyümenin% 60'ından fazla

Numune 50x yukarı doğru büyüme büyütmelerinde yok gibi görünüyorsa, hiçbir büyümenin olmadığını doğrulamak için kullanılmalıdır. Örneklerin üzerinde sporların büyüklüğü, lokalize büyüme alanları nedeniyle veya sporların rengi test örneğininkine benzer olduğu için gözle kolayca görülemeyen mantar sporları olabilir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp