ASTM G85 Testleri

ASTM Testleri

ASTM G85 Testleri

ASTM G85 standardı, Modifiye Tuz Püskürtme (Sis) Testini temsil etmektedir ve geleneksel tuz sisinden (sprey) çok daha seyreltik olan bir sodyum klorür ve amonyum sülfat çözeltisi kullanan döngüsel bir korozyon testidir. Bu test genellikle çelik üzerindeki boyaları değerlendirmek için kullanılır.

ASTM G85 Testleri

ASTM G85 standardı, ASTM B117 sürekli tuz püskürtme testinde yapılan 5 modifikasyondan oluşur. Bu modifikasyonlar, ASTM G85'te A1 ila A5 arasındaki ekler olarak anılır ve demirli ve demirsiz metallere ve ayrıca organik ve inorganik kaplamalara uygulanabilir. Bu uygulamanın getirdiği varyasyonlar, uygulama B117'de açıklanan tuz sisinden farklı veya daha aşındırıcı bir ortam istendiğinde faydalıdır.

ASTM G85 standardı, ASTM B117 Tuz Püskürtme Testinde yapılan 5 değişiklikten oluşur;

ASTM G85 Ek A1 Modifiye Tuz Püskürtme (Sis) Testi için Standart Uygulama

ASTM G85 Ek A1 Asetik Asit-Tuz Püskürtme Testi, Sürekli Temel Tuz Püskürtme Testinin bu varyasyonunda, %5 sodyum klorür çözeltisi ph 3,1 ila 3,3 olacak şekilde asitleştirilir. asetik asit ekleyerek. Sis odasındaki sıcaklık 35°C + 1.1 veya -1.7°C (95°F+2 veya -3°F)'de tutulur.

Bu test 16 saat kadar kısa olabilir. Ancak genellikle 144 saat, hatta 240 saat kadar uzun süre çalıştırılır. Bu uzatılmış uzunluklarda, pres döküm çeliğin veya çinkonun dekoratif krom kaplamasının elektrokaplaması ile ilgili parametreleri araştırmak için çok faydalıdır. Bir üründe kalitenin değerlendirilmesi için de kullanılır.

ASTM G85 Ek A2 Modifiye Tuz Püskürtme (Sis) Testi için Standart Uygulama

ASTM G85 Ek A2 Döngüsel Asitlenmiş tuz Sis Testi. Tuz Püskürtme Sis Testinin bu çeşidi için, standart %5 sodyum klorür çözeltisi, uygun miktarda asetik asit eklenerek 2,8 ila 3,0 pH'a asitleştirilir. Maruz kalma bölgesindeki sıcaklık 49°C +1,1 veya -1,7°C'de (120°F +2 veya -3°F) tutulur.

Bu test genellikle 'ıslak taban' koşulları olarak adlandırılan koşullar altında gerçekleştirilir. Bu, kutunun içinin kurumasını önler. Kuru koşullar korozyon hızını azaltacaktır.

Ancak 2000 serisi alüminyum alaşımlarının ve bazı boya kaplamalarının test edilmesi için kuru dip testi tercih edilir. Test, bir dizi altı saatlik döngü olarak yürütülür.

ASTM G85 Ek A3 Modifiye Tuz Püskürtme (Sis) Testi için Standart Uygulama

Bu test, standart sodyum klorür yerine bir deniz tuzu çözeltisi kullanır. Bu çözelti daha sonra Asetik asit kullanılarak 2,8 ila 3,0 arasında bir pH korunana kadar asitleştirilir.

Bu test ıslak zemin testi olarak gerçekleştirilir, yani kutunun iç kısmının kurumasını önlemek için her zaman yaklaşık bir inç veya daha fazla su bulunmalıdır, bu da korozyon oranını düşürür.

Bu test sırasında sıcaklık sabit kalır. Testin uygulanacağı sıcaklık, test edilen malzemenin türüne göre belirlenir.

Bu test özellikle 2000, 5000 ve 7000 serisi alüminyum alaşımları için pul pul dökülmeye dayanıklı ısıl işlemlerin üretim kontrolünde faydalıdır.

ASTM G85 Ek A4 Tuz/So2 Püskürtme (Sis) Testi

Bu test, doğrudan tuz püskürtme test odasına veya kabine Kükürt Dioksit (SO2) gazının eklenmesiyle bir tuz püskürtme sisi içerir. Tuz püskürtme çözeltisi, karşılıklı anlaşmayla veya test edilecek malzeme veya ürünü kapsayan spesifikasyonlarla tanımlanır.

Tuz püskürtme kabini veya odasının maruz kalma bölgesindeki sıcaklık, 35°C + 1.1 veya - 1.7°C (95°F + 2 veya - 3°F) arasında sabit tutulur.

(SO2) gazı, oda içinde homojen bir dağılım sağlayacak şekilde tuz püskürtme kabinine verilmelidir.

ASTM G85 Ek A5 Seyreltilmiş Elektrolit Döngüsel Sis / Kuru Testi

Bu test döngülerinde 1 saat kurutma ve 1 saat sis kullanılır. Elektrolit, bir sodyum klorür ve amonyum sülfat çözeltisidir ve geleneksel tuz püskürtme sis testinden daha seyreltiktir . Bu testin sis kısmı oda sıcaklığında gerçekleştirilir, ancak kurutma kısmı yüksek bir sıcaklıkta gerçekleştirilir. Ayrıca bu test için sprey püskürtme havası su ile doymamıştır.

Elektrolit çözeltisi kütlece %0.05 sodyum klorür ve %0.35 amonyum sülfattan oluşur. Sodyum klorür ve su, bu spesifikasyondaki diğer testle aynı saflık gereksinimlerine tabidir. Amonyum sülfat, toplam safsızlığın %0.3'ünden fazlasını içermeyecektir. Tam özellikleri elde etmek için adresine gidinASTM Uluslararası .

Kuruma aşaması sırasında maruziyet bölgesi boyunca sıcaklık, sisten geçişin 3/4 saat içinde 35°C artı veya eksi 6 1.5°C'ye (95°F artı veya eksi 3°F) ulaşacak ve sabit kalacaktır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp